2- سردرگمی میان پنجره‌های باز

قبل از پرداخت به موضوع پنجره‌های باز در این خیال با من همراهی کنید: تصور می‌کنم مثلا چهل سال قبل، مردی را که از مقابل دکه روزنامه فروشی یک مجله برداشته و تا یک ماه دیگر که شماره بعد به دستش برسد چاره ای ندارد جز جوییدن و کاویدن در برگهای همین مجله.

به گمانم مانند کسی که خوشه انگور را دانه دانه میخورد، او نیز سطر به سطر مجله را مزه خواهد کرد. بعد مثلا خیال کنیم که موضوع مجله مینیمالیسم باشد، یکماه وقت هست برای فهمیدن و اندیشیدن پس احتمالا هرجا که برود مجله را در کیفش خواهد گذشت و بارها در میان خواندن صفحاتش، به فکر عمیق فرو خواهد رفت یا شاید حاشیه مجله را با خودکار قلمی کند.

الان در مرورگرت چند پنجره باز است؟

حالا پرتاب شویم به چهل سال بعد. یعنی دقیقا حالا که من مشغول جستجو در مورد موضوع مینمالیسم هستم که دیگران در موردش چه گفته‌اند و چه نوشته‌اند؟ می‌دانید چه اتفاقی افتاد؟ یکباره به خودم آمدم و دیدم بیست پنجره باز روی مرورگر دارم. تمام عناوینی که فکر می‌کردم جذاب هستند را در صفحه جدیدی باز کردم که بخوانم.

بعد مثل گرگ حریصی که فقط ولع زخمی کردن گوسفندها را دارد، از پنجره‌های باز باز چند سطر میخوانم و میروم تب بعدی و دوباره از نو جستجو کردن. من فرصت اندیشیدن در هیچ کدام از پست ها و یا صفحاتی که باز کردم را ندارم. در بهترین حالت مقالات را تند تند ذخیره می‌کنم در یک پوشه برای اینکه شاید روزی و شاید وقتی بخوانم. و چقدر همه چیز فرق دارد با سبک زندگی چهل سال قبل

ماه و خورشید و فلک در کارند که ما مینی‌مالیست نباشیم. نمیدانم واژه جایگزین یا ترجمه خوش ‌آهنگی برای مینیمالیست پیدا خواهم کرد یا نه. عجالتا با همین واژه مینویسم تا ببینم چه چیزی دستگیرم می شود.

فعلا دستآورد یادداشتهای اولین روز این باشد که: سهولت دسترسی آدم را به لذت دسترسی یافتن ساده به مطلوب خود سوق نمی‌دهد بلکه بدتر ولع بیشتر کسب کردن را افزایش خواهد داد. اینکه من در چند ثانیه می توانم دهها مقاله داشته باشم، مرا به حرص صد مقاله داشتن نزدیک می کند و این سهولت نه تنها زندگی را لذیذ تر نمی کند بلکه به سردرگمی در میان یافته ها ختم خواهد شد. پیام روز نخست به خودم، پنجره باز اضافی را ببند!

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *