41 – آداب حق طلبی

ضبط اپیزود چهل و دوم پادکست انسانک در روزهای ابتدایی هفته دوم خرداد آغاز شد و انتشارش به روزهای پایانی خرداد رسید. در این فاصله، جملات بارها و بارها از نو نوشته شد و دوباره ضبط شد. این دقت مضاعف به جهت دشواری مضمون این اپیزود است. در ابتدا قصد داشتم درباره این موضوع در چهار اپیزود مستقل صحبت کنم اما برای رعایت اختصار، مباحث چهار اپیزود در یک اپیزود فشرده شد.

موضوع اپیزود، «حق‌طلبی» است و آدابی که باید برای آن بدانیم و رعایت کنیم. اپیزود حاضر، بعد از مقدمه، چهار «ادب» از آداب حق‌طلبی را شامل می‌شود. شاید در وقت شنیدن این اپیزود، همراه داشتن قلم و کاغذ خالی از لطف نباشد.
آنچه عرض شد به‌قدر فهم من تا امروز و به اندازه بضاعت و محدودیت‌های پادکست است و حتما با نقد و هم‌فکری شما بر عیار آن افزوده خواهد شد. این نشانی در سایت انسانک، پذیرای دیدگاه، نقد و نکته‌سنجی‌های شماست.

***

در این اپیزود مکرر از دکلمه‌های جناب شاملو استفاده شده و موسیقی پایانی به نام «می‌دانم» اثر جناب شمس لنگرودی است. موسیقی استفاده شده در اپیزودهای پادکست انسانک تدریجا در کانال تلگرام انسانک منتشر خواهد شد:
T.me/ensanak

8 پاسخ
 1. shnava
  shnava گفته:

  سلام
  ما حق های بسیاری داریم که در مصداق تعریف میشن نه در قاعده … نمیشه هم که به هر قاعده ای یه عالمه تبصره اضافه کرد … پس باید براشون چجوری حق طلبی کنیم که منفعت طلبی نشه؟

  پاسخ
 2. زندی
  زندی گفته:

  سلام وتشکر فراوان خیلی عالی بود از اینکه وقت گذاشتید و ما رابه لایه های عمیق حق طلبی بردید سپاسگزارم
  یکی از ذکر های عارفان گفتن یاحق است گویی معنای عمیقی از ذات خداوندی نزول کرده ودر کلمه حق نشسته ودوستداران اورا چنین صدا میزنند هرچند تعاریف وحق طلبی شما با آنچه من میگویم شاید فاصله دارد اما میخواهم بگویم انگار یک نیرو واراده ای الهی در حق نهفته است که با اراده انسان باید هم سو شود تا شکفته شود وتولد صورت بگیرد
  باسپاس

  پاسخ
 3. صادق کرمیان
  صادق کرمیان گفته:

  نه اقا ما از شنیدن خسته نمیشیم.
  شما اینقدر خوش ذوق و دقیق توضیح میدی که بیشتر می‌شنویم بهتر می‌فهمیم.
  این اپیزود رو برای بار سوم میشنوم
  نزدیک به 3ساعت.
  _
  بنا دارم دوباره کل انسانک رو در آرامش بیشتر گوش کنم از ابتدا.

  پاسخ
 4. سهراب سرابی
  سهراب سرابی گفته:

  درود بر شما
  این اپیزود چقدر ناب بود. صراحت کلامتون بیشتر از همیشه و چه خشمی توی صداتون حس کردم. انگار که فریاد بود این اپیزود! توی این زمان خاص واقعا که نیاز داشتم به این صحبت‌ها.

  پاسخ
 5. یلدا احمدی مقدم
  یلدا احمدی مقدم گفته:

  درود حسام عزیز
  آنقدر واژه‌ها برایت محترمند که بهترین شکل بر زبانی می‌رانی. خیلی از این حس‌ها را تجربه می‌کنیم اما ابرازش با این حجم از زیبایی و در عین حال سادگی برایمان دشوار است. تو همچو کتابی هستی که باید نثرت را بخوانیم و بیاموزیم و به کار ببریم.
  نفست و قلمت مانا
  باش و بیاموز

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.