مرگ و زندگی

29- مرگ[زندگی]مرگ

نشسته بر تخته‌پاره‌ای در دریای پرموج زیستن بالا می‌رویم و پایین می‌آییم. این روزها موج چنان بالا گرفته که هر از گاهی کسی از ما به دریا می‌افتد و مرگ در برابر چشمان ما مشغول رقص شمشیر است. اپیزود بیست و نهم قرار بود در موضوع دیگری باشد اما درگذشت دو جوان، مهرداد میناوند و علی انصاریان، چنان بر ذهنم رنگ مرگ ریخت که چیز دیگری جز این قابل اندیشیدن و گفتن نبود. مثل بسیاری از دیگر اپیزودها، حاصل جوشش در لحظه و البته بداهه‌تر از آنهاست

32 replies
 1. مسعود
  مسعود says:

  سلام جناب ایپکچی در یکی از پاگرد ها گفتید که متن نوشتاری پادکست ها توسط ی خانمی تحریر شده چطور میتونیم تهیه کنیم..
  ممنون از همه زحماتتون

  Reply
 2. یزدان
  یزدان says:

  سلام آقای ایپکچی ممنون بابت پادکست زیباتون
  در مورد مرگ شما دو دیدگاه رو بیان کردین
  دیدگاه اول که هیچی دیگه مردیم تموم شد رفت بعدشم که خبر نداریم بلاخره یا بعدی هست یا نیست
  اما دیدگاه دومی که فرمودین بعدی هست بنده شدیداً یک جاش گیرم درگیرم حالا سوال من اینه تمام حافظه‌ی ما ذهن ما خاطرات ما و خلاصه هرچی که اسم شو بزاریم روی مغز ذخیره شده و با مرگ مغز خاموش و از بین میره حالا پس از مرگ چطوری میتونیم به یاد داشته باشیم چطور میتونیم درکی داشته باشیم چطور میتونیم حتی خودمون رو به یاد بیاریم؟؟؟؟؟ این اتفاق حتی تو زنده بودن هم میتونه اتفاق بیوفته با یک عارضه و یا حادثه یا بیماری مغزی

  خوشحال میشم پاسخی بدید و استفاده کنم
  گرچه که تا حالا هر چی پرسیدیم نه پاسخی دادید نه توجهی کردید (البته ببخشید انقدر صریح گفتم بلاخره شرایط شما قابل درکه که نتونید هرچیزی رو بیان کنید و یا بخواید به هر سوالی پاسخ بدید)

  مرگ و مهم تر از اون پس از مرگ بنظرم خیلی مهمه انقدر که می‌تونه فکر کردن به این موضوع حتی بر روی اهداف و رفتار زندگی مون تاثیرات شدیدی داشته باشه

  Reply
  • حسام الدین ایپکچی
   حسام الدین ایپکچی says:

   سلام یزدان جان، نمیدونم سوالها رو کجا فرمودید که بدون پاسخ مانده، اگر از چشمم دور مانده لطفا یادآوری کنید و لینک بدید
   *
   در دیدگاه دوم، حواس و اندام، ابزار ادراک است و قابلیت درک در بُعد دیگری است که پس از مرگ نیز دوام دارد. در فرض سوال شما این است که تمام یافته‌ها در مغز ذخیره می‌شود و این مقدمه منطبق با فرض یک است. یعنی نگاهی که مرگ را منتهی به انهدام اندام می‌داند و انسانی که اندام و اعضائش منهدم شود، خودش نیز «نیست» شده. از این فرض نمی‌شود به نگاه دوم که مرگ را میانه زندگی (نه پایان) میداند برسیم.

   Reply
   • یزدان
    یزدان says:

    سلام مجدد و ممنونم بابت پاسخ تون
    یک مثالی میزنم کسی که دچار آسیب‌دیدگی مغزی میشه و حافظه شو از دست میده در ‌واقع این پیام رو به من میرسونه که اطلاعات بر روی مغز ذخیره شده بوده و حالا بخاطر آسیبی که بهش وارد شده دست رسی بهش نیست و یا حتی پاک شده حالا بعد از مرگ هیچ دست رسی به این اطلاعات نیست و سوال اینجوری میشه که بعد از مرگ ما آیا اطلاعاتی همراه خودمون داریم؟ اگر داریم کجا ذخیره میشه؟ روی مثلا روح مون یا حالا هرچی که اسم شو بزاریم اما قبلترش با ذکر مثالی عرض کردم که اطلاعات روی مغزه
    در ‌واقع اگه فرض بنده درست باشه اصلا معادله به هم میخوره داستان عوض ‌میشه (میشه روحی که بعد از مرگ خالیه و اطلاعاتی نداره)

    ممنون میشم اطلاعات تون رو به
    اشتراک بزارید

    سپاسگزارم

    Reply
    • سمانه
     سمانه says:

     عرض سلام خدوت شما و سایر عزیزانی که این مطلب رو می خونن، در کتاب «انسان روح است نه جسد» به طرز علمی ثابت می کنه که جوهره ی اصلی ما روح است و بنا به مقتضیات این دنیا در قالب این بدن فیزیکی جلی گرفته و پس از مرگ این دنیا، در دنیایی دیگر در جسمی که مناسب آن باشد که به اثیری معروف است حلول یافته و ادامه میدهد، و با بیان امثال و مصاحبه با ارواحی که در دنیایی بعد از این دنیای فیزیکی و مادی اکنون ما بسر می برند، تصویر و حال و اوضاع و زندگی ارواح رو به تصویر کشیده و بیان می کنه، البته این کتاب و مطالبش برای ما زمینی ها همچنان خالی از ایراد و ابهام نیست، اما خالی از فایده هم نیست، خوندنش رو توصیه می کنم، موفق باشید.

     Reply
 3. رویا
  رویا says:

  اگر با دید غیر باورانه، نگاه کنیم چی؟ در مقابل رشد عجیب علم ودر مقابل نوشدن ها، مذهب، خدا زانو زده…
  وقتی نمی شود ویروس را شکست داد.. ویروس که ناشناخته هست و در کشور ماهم که اوضاعش معلومه..
  دعا مسکن هست چه خدا باور چ غیر خدا باور. فیلم دور افتاده تام هنکس و همنوایی و ایزد انگاری او با توپ..
  آخ چ به مرگ نزدیکیم و در این وطن خسته نزدیکتر…

  Reply
 4. shnava
  shnava says:

  چجوری هم خوب زندگی کنیم و هم خوبی رو زندگی کنیم برای ابدیت وقتی که خیلی وقت ها دل آدم با چیزی که میدونی درست تره صاف نیست…؟
  پ.ن: این که در “شاید این موارد نیز …” هش! بود … شکه کننده بود برام و البته که زیبا …
  پ.ن۲: خوب شد که راجع به مرگ صحبت کردین … تقارن خوبی داشت با این روز های من

  Reply
  • shnava
   shnava says:

   اصلا میشه؟ یا این هم یه طمع انسانی من برای قرار دادن رومی و زنگی کنار همه؟ 🙂

   Reply
  • حسام الدین ایپکچی
   حسام الدین ایپکچی says:

   شاید باید اول به این سوالها اندیشید که:
   زندگی چیست؟
   آیا معنایی مشترک میان ما و درخت و حیوان است؟
   اگر تمایزی است، زندگی ذاتا خوب است یا برای خوب شدن نیاز به افزونه دارد
   و…

   Reply
 5. Mohammad
  Mohammad says:

  شما گفتید که مرگ را کسی تابه حال تجربه نکرده و باید به گفته ها اعتماد کنیم این نقد عمیقی به این اپیزود شما نیست صرفا یک معرفیست که شاید هم لازم نباشد و شما با اون آشنا باشید حدود ۴۰سال است که در غرب نظریات و مجلاتی دارد درباره پس از مرگ گفته می شود که البته آن هم مرگ واقعی نیست اما توهم هم نیست چون اکثرا در حالت خط صاف مغز قرار میگیر و توهمی هم نمیتواند دراون حال انجام دهد این تجربیات را NDEنامگذاری کرده اند و دلیل دیگری که اثبات میکند این تجربیات نموتواند توهم باشد اینست که همه این چند میلیون که این تجربه برای آونها رخ داده چه در تانزانیا چه در کالیفرنیا یکسری تجربیات مشترک دارند که اگر خودتان مطالعه کنید متوجه می شوید.

  Reply
  • حسام الدین ایپکچی
   حسام الدین ایپکچی says:

   سلام بر شما
   بسیار متشکرم از معرفی، اگر لینک کتاب یا مقاله معتبری در این خصوص مد نظرتان هست و معرفی کنید هم من استفاده می‌کنم و هم برای بقیه دوستان قابل رجوع خواهد بود

   Reply
   • Mohammad
    Mohammad says:

    بله کتاب های زیادی هست مثب مرگ آشنایی،سه دقیقه در قیامت،آن سوی مرگ،اینها کتاب های کتاب های فارسی است کتاب های غرب هم نام ملوین مورس رو جستجو کنید اطلاعاتی خوبی پیدا میکنید اگر از نظر عقلی و فلسفی هم میخواید بررسی کنید فلسفه های ملاصدرا رو میتونید مطالعه کنید

    Reply
     • Mohammad
      Mohammad says:

      نه من منظورم این نبود که به تجربه انسان ها استناد کرده میخواستم بگم وحدت وجود و حرکت جوهری و مسائلی از این دست برای توضیح اون عالم با استناد به ایات و روایات اسلام و کامل کردن راهی که شیخ اشراق رفته بود

   • فرهاد
    فرهاد says:

    با سلام و احترام
    در این زمینه مستندات و کتب بسیاری منتشر شده. کتاب “Dying To Be Me” که توسط مترجم خوش ذوق با عنوان “کی ز مردن کم شدم” در ایران منتشر شده است یکی از این کتب است که به علاقه‌مندان به حوزه مرگ، آگاهی و زندگی پس از مرگ خواندنش رو توصیه می‌کنم.
    لینک:
    https://taaghche.com/audiobook/76474/%DA%A9%DB%8C-%D8%B2-%D9%85%D8%B1%D8%AF%D9%86-%DA%A9%D9%85-%D8%B4%D8%AF%D9%85

    کتابی دیگر که در این زمینه خواندنش رو توصیه می کنم “بهشت برین حقیقت دارد” از “الکساندر ایبن” است که نگارنده خود جراح مغز و اعصاب است.
    لینک:
    https://taaghche.com/book/68709/%D8%A8%D9%87%D8%B4%D8%AA-%D8%A8%D8%B1%DB%8C%D9%86-%D8%AD%D9%82%DB%8C%D9%82%D8%AA-%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D8%AF
    در ادامه این کتاب دکتر ایبن با دریافت نظرات خوانندگان کتاب دیگری به نام “دورنماي بهشت برين” نوشتند.

    Reply
    • Mohammad
     Mohammad says:

     ممنون دوست عزیز که مطالب رو کامل تر کردی این اقای ایبن خیلی داستان جالبی داره چون خودش اول هیچ اعتقادی به خدا و این دست از مسائل نداشته

     Reply
   • سمانه
    سمانه says:

    عرض سلام و ادب و احترام خدمت شما عزیز بزرگوار.
    شبیه آنچه که جناب آقای محمد معرفی کردن، در ایران هم برنامه ای به تهیه کنندگی جناب آقای عباس موزون به نام «زندگی پس از زندگی» تهیه و پخش شد در ماه رمضان ۱۳۹۸ از شبکه ی چهارم سیما، که مصاحبه با تجربه کنندگان مرگ بود، بسیار جالب و مفید است برای این مبحث.
    ارادتمند شما
    پایدار و موفق باشید

    Reply
   • سمانه
    سمانه says:

    پیام قبلیم رو اصلاح می کنم، گفته بودم سال ۱۳۹۸ پخش شد ولی همین ماه رمضان گذشته که در سال ۱۳۹۹ پخش شد مدنظرم بود. ببخشید.

    Reply
 6. مهرناز
  مهرناز says:

  چقدر عااالی بود ، چه مسکنی بود در این روزهای پر درد .
  مونس شب های سال کرونایی ( به قول شما سال انزوا ) همین پادکست های شماست که به حق حکم تراپی داره برای من .

  Reply
 7. امیر
  امیر says:

  هنوز از مسیله بدن خدا رها نشده رفتی سراغ غامض الهضم ترین …. مرگ و کجای دلم بذارم حسام خان ؟ دریایی از سوال بلکه اقیانوسی … چه دین باوران که خود را راضی میدانند چه دین نا باوران هنوز اند رخم یک کوچه اند …. هنوز هیچ استدلالی نه علمی نه دینی کسی را راضی نکرده و پاسخ نداده … همان بهتر که از قبل ان صحبت کنیم وگرنه چون تکینگی سیاهچاله یا ماهیت انرژی تاریک به بن بست میرسی ….

  Reply
 8. پروانه
  پروانه says:

  درود بر شما آقای ایپکچی گرانقدر

  من از دو اپیزود آخر جا موندم .و این باعث شد که در صفحه اصلی سایت متوجه اشکال درج تاریخ شدم.درست در پایین ادامه مطلب …
  گرچند این اشکال در اصل داستان که عالی بودن اپیزودهای شماست ، کاملا گم است .
  سپاس

  Reply
 9. محمد شیروان
  محمد شیروان says:

  ممنون حسام الدین عزیز، ممنون که خلوت های آخر شب هامون رو اینقدر خوب و عالی پرکردی. مستدام باشید

  Reply
 10. احسان
  احسان says:

  با سلام
  1-برای درک درست معمای مرگ و حیات پس از مرگ هیچ راهی جز گوش جان دادن به کلام خداوند (قرآن کریم) وجود ندارد. بنده بارها و بارها این کتاب را خوانده ام. در این کتاب به وضوح اثبات جهان پس از مرگ و حیات ابدی را با چشم دل می بینیم. چراکه با استدلال‌های بسیار عقلانی و دلپسند این حیات را برای ما ترسیم می کند. حدود یک چهارم قرآن کریم یعنی بیش از ۲۵ درصد آن به حیات پس از مرگ و بهشت و دوزخ اختصاص داده دارد. لذا اگر ما سراغ استدلال های عقلی برویم تمامی این استدلال ها برای اثبات این حیات در این کتاب موجود است ‌.
  2-در رابطه با اجابت نشدن دعای میلیون‌ها انسان برای آقای انصاریان ذکر این نکته لازم و ضروری است که آیات قرآنی را نمی توان بدون ارتباط دادن به آیات دیگر تفسیر و معنا کرد. اگر خداوند می فرماید: (واذا سالك عبادي عني فاني قريب اجيب دعوه الداعي اذا دعان)
  در جاى ديگری می فرماید: اذا جاء اجلهم فلا يستاخرون ساعه ولا يستقدمون یعنی اگر اجل انسان ها فرا رسید یک ثانیه هم پس و پیش ندارد. خداوند برای مرگ و زندگی انسانها قاعده و قانون گذاشته است و دعای انسان ها هم -مگر به اذن و اراده خداوند -هیچ تاثیری در این قانون ندارد. نکته دوم اینکه خداوند حکیم و کاردان است او خود با علم مطلق اش می داند که دعای چه کسی را استجابت کند.
  در آیات دیگری از قرآن می خوانیم :
  مَا أَصَابَ مِنْ مُصِيبَةٍ فِي الْأَرْضِ وَلَا فِي أَنْفُسِكُمْ إِلَّا فِي كِتَابٍ مِنْ قَبْلِ أَنْ نَبْرَأَهَا ۚ إِنَّ ذَٰلِكَ عَلَى اللَّهِ يَسِيرٌ
  هیچ رخدادی در زمین به وقوع نمی‌پیوندد، یا به شما دست نمی‌دهد، مگر این که پیش از آفرینش زمین و خود شما، در کتاب بزرگ و مهمّی (به نام لوح محفوظ، ثبت و ضبط) بوده است، و این کار برای خدا ساده و آسان است. (حدید/۲۲)
  لِكَيْلَا تَأْسَوْا عَلَىٰ مَا فَاتَكُمْ وَلَا تَفْرَحُوا بِمَا آتَاكُمْ ۗ وَاللَّهُ لَا يُحِبُّ كُلَّ مُخْتَالٍ فَخُورٍ
  این بدان خاطر است که شما نه بر از دست دادن چیزی غم بخورید که از دستتان بدر رفته است، و نه شادمان بشوید بر آنچه خدا به دستتان رسانده است. خداوند هیچ شخص متکبّر فخرفروشی را دوست نمی‌دارد. حدید/۲۳

  مراد آیه این است که انسان بطور کلی غمگین یا شادمان نگردد، بلکه آیه انسان را رهنمود می‌فرماید به این که او دلبسته و شیفته و عبد و اسیر زرق و برق جهان نگردد، و خوشیها و ناخوشیهایش را گذرا بداند و آنها را جاودانه نپندارد، و مست ناز و نعمت، و یا زندانی بلا و مصیبت نشود، و بداند که او مسافری به سوی آخرت است و راه زندگی فراز و نشیب دارد.

  Reply
 11. اکرم
  اکرم says:

  سلام بر اقا حسام
  عیدتان مبارک
  خیلی خیلی عالی بود مثل بقیه ایپزودهایتان
  حاضرم از این به بعد با حضور زندگی کنم و حاضری بخورم
  و طعم هر چیزی را بچشم حس کنم و بفهمم به اندازه درک خودم
  من همیشه به مرگ فکر میکنم وبارها احساس کردم که این لحظه اخرم هست
  همیشه با خودم میگم که شاید این اخرین باری هست که تو را میبینم یا تو مرا میبینی حالا هر کسی میتواند باشد هر کسی که با من در ارتباط باشد و همیشه سعی میکنم اخرین نگاه و اخرین حرف و کلا لحظات را اهمیت بدهم شاید تکراری نباشد ببخشید انشا من خوب نیست و قاصر هستم از بیان احساس واقعی ام باید دم را غنیمت بدارم

  Reply
 12. سحر
  سحر says:

  چقدر بغض من رو بغل میکنه وقتی گوش میدم. و چقدر پتک ابزاهیم به سرم میکوبه.

  Reply
 13. پری
  پری says:

  سلام اقای ایپکچی روزتان بخیر
  امیدوارم سلامت و موفق باشید
  چرا ایپزودها باز نمیشوند چرا؟؟؟؟

  Reply
 14. فرشته
  فرشته says:

  سلام آقای ایپکچی در اپیزود بیست و نه راجع به دعا و معجزه فرمودید در مورد مرحوم انصاریان ، من فکر میکنم دعای خود ایشان بیشتر مستجاب شد تا مردم ، ما که نمی‌دانیم واقعا تو اون حال چی از خداوند خواسته ضمن اینکه آدم معتقدی بود اگر برنامه هم رفیق را تماشا کنید یه لحظه وقتی آهنگ وایسا دنیای رضا صادقی خوانده میشه میگه چی میشه دنیا وایسه من پیاده شم.. البته اینا حدس و گمانی بیش نیست

  Reply
 15. فرهاد
  فرهاد says:

  چه کسی حساب دعاهایی را که اجابت شده دارد؟ آن نیازها و خواسته هایی که حتی گاه بر دلمان یا خودآگاهمان نگذشته است؟

  ما نبودیم و تقاضامان نبود
  لطف تو ناگفته ما می شنود

  Reply
 16. آشنا
  آشنا says:

  با سلام و احترام
  حسام خان از گوش کردن به پادکست شما لذت میبرم. صدای گوشنواز شما و محتوای دلنوازتر ، غذای روح و دلگرمی این روزهای من شده. این اپیسود را بعد از دیدن خواهرم در پارکینگ بیمارستان گوش کردم. شوهرش مدتیه با مرگ در جداله! هفته اینده عروسی پسرشه. و هیچ چیز معلوم نیست! گاهی این واژه “معلوم” کلا برام غریب و دوره. مثله این میمونه که تمام معلومات ما چیزی جز توهم نبوده. به هر حال متشکرم که با حرفاتون منوبه واقعیت” زندگی”کردن برگردوندید.
  در پناه حق.

  Reply

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published.