46 – آیین درخت گردو

سرانجام کاروان انسانک در سال یکهزار و چهارصد و دو به اولین منزلگاه رسید و اپیزود چهل و ششم منتشر شد. این اپیزود با فحش آغاز می‌شود!‌ البته فحش، با عمقی کمی بیش از معمول و سپس بحث خیال‌انگیزی را در پیش می‌گیریم. چنان که خواهید شیند به چهار قدم اشاره کرده‌ام که می‌تواند خیال ما مرحله مرحله به واقعیت برساند.

این اپیزود به کلمات عالی‌جنابان شاملو و شمس لنگرودی آراسته است و همینطور از هنر سینا سازگاری و اثر گروه چارتار هم بهره برده‌ام. امیدوارم که این مجموعه؛ اثری در نحوه زیستن ما داشته باشد.

 

18 پاسخ
 1. Arman
  Arman گفته:

  تصور کن اگر حتی تصور کردنش سخته میدان آزادی را تا میدان امام حسین لبالب از جمعیت بی هیچ توهینی
  این خیال ها می‌تونه ما رو بارور کنه
  نیاز ما همینه
  خیال من ….

  پاسخ
 2. امير حسین اثباتی
  امير حسین اثباتی گفته:

  انسانک من هم، با جرعه جرعه می، کمی بیش از هیچ از درون در حال رشده به صورت کریستالی. و درک میکنم این تغییر رو از درون…

  پاسخ
 3. علی ورزشی
  علی ورزشی گفته:

  من این پادکست رو دو بار با دقت گوش دادم . نکته جالبی که در این صحبت ها هست و شما هم مصداق عینی بسیار خوبی براش داشتید این هستید که کلا طی این چند سالی که دارم این پادکست ها رو گوش می کنم افراد خبرهاین حوزه همواره دعوت می کنن که در مسیر یادگیری باید همواره از سرعت اش کاست که مطالب ته نشین بشن در ذهن و جان شخص . در مسیر رشد و پیشرفت شغلی باید صبور بود و از سرعت اش کاست که پختگی حال بشه . در مسیر یادگیری مهارت های نرم باید صبور بود و سرعت رو کم کرد که مهارت ها دم بکشن و پخته بشن . اقای ایپکپی عزیز مثال شم تیر خلاصی بر روی کلیه این مثال ها و مصداق ها بود و چنان شفافیت ایی به من داد که اموزه های قبلی به یکباره جلوی ذهنم مرور شد و ذات این کمی بیش از هیچ بیشتر از بیشتر عیان شد . امیدوارم در صحبت های بعدی نیز لایق شنیدن این مصداق ها و این صحبت های خوب شما باشیم .

  همچنین ایده هایی در ذهن دارم که خوشحال میشم با شما مطرح کنم و نظرتون رو بدونم . ایده هایی که از مستندات مختلف کسب کردم و خیلی درموردش فکر می کنم . ممنون میشم اگر فرصتی داشتید به بنده اطلاع دهید بتوانم صحبتی با شما داشته باشیم .

  متشکرم از شما

  پاسخ
 4. رضا کیانی
  رضا کیانی گفته:

  اپیزود خوبی بود ولی مقایسه یک درخت با یک بوته مقایسه خوبی نیست اگر قرار است مقایسه‌ای انجام شود باید هم سنخ و هم جنس باشند حداقل هر دو درخت باشند
  من انسانک رو از آخرین‌ها به اول گوش کردم اخیرا داشتم دو اپیزود اول انسانک رو گوش میکردم به نظرم اومد دو سوال اساسی مطرح شد که عمق کافی علیرغم رویه انسانک برخوردار نبود
  1 چرا با همه هشدار مردم در کشتی نوح سوار نشدند. جواب خیلی ساده است چون داستان و نحوه نجات هستی اینقدر ابتدایی بود که حتی عقل جمعی انسانهای اولیه هم به درستی فهمیدند که این کشتی نمیتونه راه نجات باشه. چه باران سیل آسایی که حتی بلندیها و کوهها رو غرق خواهد کرد ولی کشتی کوچک نوح در این سیل و طوفان ایمن خواهد ماند
  2- چرا این همه مردم قرنطینه رو جدی نگرفتند؟ چونکه چنین تجربه‌ای در طول حیات بشری وجود نداشته که بشود چنین قرنطینه‌ای اجرایی شود و عقل جمعی هم به درستی به این نتیجه رسید. قرنطینه در سطح یک شهر شاید عملی و منطقی باشد ولی در سطح کشور و یا جهان غیر ممکن هست و عملا هم اجرایی نشد. یادم میاد توی یک جلسه انلاین در فضای به شدت کرونایی و تعطیلی مراکز و … که مدیر جلسه یک عکس از متروی همانروز تهران نشان داد که از ازدحام جمعیت تعجب برانگیز بود و جمله‌ای گفت کاملا درست تعارض میان غم نان و ترس جان !!!
  به نظرم من قرنطینه و تعطیلی کشوری مثل ایران که امکان تامین معاش قشر پایین فراهم نبود (دلیلش اصلا مهم نیست) نه درست بود نه عملی شد و فقط اقتصاد نحیف جامعه رو نحیف‌تر کرد. البته این هم تسلط قشر متوسط و مرفه و منافع این قشر بر تصمیم‌گیری بود. به قول خیلیها که عملکرد کشورها در برابر کرونا نشان داد که باز ثروتمندان با قدرت اراده خود رو بر جامعه اعمال کردند.
  در این مورد به نظرم قضاوت شما در خصوص ضرورت قرنطینه جواب قطعی مثبت به قرنطینه بدون ذره‌ای شک جای تعجب داره !!

  پاسخ
 5. ARTIN
  ARTIN گفته:

  «مهمه در دیگ خیالت چی میندازی»
  «عیارمندی خیال»
  «خیال، تصویر نساییده س»
  «خیال، امتداد حس»

  استاد واژه سازی، قدردان این همه سوال باکیفیتی هستیم که به ذهن ما وارد می کنی.

  پاسخ
 6. فهیمه ربیعی
  فهیمه ربیعی گفته:

  سلام
  مثل همیشه عالی بود
  چرا متنش موجود نیست
  من مطالب رو نگه میدارم به صورت کتابچه

  پاسخ
 7. فهیمه
  فهیمه گفته:

  سلام
  مثل همیشه عالی بود
  چرا متنش موجود نیست
  من مطالب رو به صورت کتابچه جمع اوری میکنم اما چند اپیزد آخر متنش موجود نیست

  پاسخ
 8. مسعود رهبری
  مسعود رهبری گفته:

  با این پادکست تازه آشنا شدم. داشتم کتاب پروژۀ پدری از نشر اطراف را می‌‌خواندم که نثر دلکش حسام کنجکاوم کرد که اسمش را سرچ کنم، و رسیدم به انسانک. من در انتخاب چیزی که می‌خوانم یا گوش می‌دهم کمی سخت‌گیر و حتی وسواسی‌ام. می‌خواهم بگویم بعد از شنیدن یک اپیزود، تمام شنیدنی‌ها را فعلا گذاشته‌ام کنار و اپیزودهای انسانک را پشت‌ سر هم گوش می‌دهم. خواستم به حسام ایپکچی از همینجا خدا قوت بگویم، که در این چند روز حالم را خوش کرده، و ذهنم را به چیزهای آشنای غریبی توجه داده که عمق زندگی را بیشتر می‌کنند.

  پاسخ
 9. کیانمهر جوادی
  کیانمهر جوادی گفته:

  سلام آقای ایپکچی.من کیانمهر ۹ ساله یکی از شنوندگان پادکست های شما هستم.هرشب با مادر و خواهرم پادکستهای شما رو گوش میدهیم و لذت میبریم امیدوارم هرجا هستین موفق باشین چون شما یک آموزگار عالی هستین لطفا از کارتون دست نکشین و به روایت کردن تجربیات زیسته تان ادامه بدهید.خدا پشت و پناهتان.

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *