اپیزود دوم انسانک با عنوان در نقد عادی شدگی زندگی اولین خروجی انسانک در سال نود و نه است. این اپیزود در روز شنبه دوم فروردین ماه ضبط شده یعنی دقیقا در پایان اولین ماه از قرنطینه خانگی به لطف عالیجناب کرونا. در اپیزود سابق به موضوع ناباوری به عنوان یکی از سه عامل بازدارنده در رسیدن به افق های جدید پرداختیم و این اپیزود به عامل دوم، یعنی عادت خواهد پرداخت.

برخلاف تمام یکماه گذشته که روزها را عمدتا با نشاط و برنامه روزانه سپری می‌کردم، اول فرودین بسیار دلگیر بود. ناشبیه ترین روز به نوروز را سپری کردم و همین شد بهانه که کمی تامل کنم در اینکه چرا امروز مثل روزهای سابق نبود و چرا انقدر دلگیر گذشت؟ در واقع محور گفتگو پاسخ به همین سوال بود که «چرا حالم خوب نیست»

در این اپیزود اشاره ای هم به نحوست سال داشتم با ذکر این پرسش که آیا واقعا سال می‌تواند نحس باشد؟ آیا اونچه که ما در سال نود و هشت تجربه کردیم متاثر از چیزی خارج از انتخاب و اراده ما، مثل نحس بود سال بود؟ آیا اگر بنا باشد در سال جاری سال بهتری را تجربه کنیم، به یُمن و مبارکی سال بر می‌گردد؟

مثل تمام اپیزودهای قبلی، موسیقی ابتدایی پادکست از آلبوم گذر از اردیبهشت دال بند استفاده شده. موسیقی متن نخست به هنرنمایی علی عظیمی است و موسیقی پایانی اپیزود به صدای خوش حسام الدین سراج و شعر ماندگار حافظ.

3 پاسخ
 1. Naskhz
  Naskhz گفته:

  من بالاخره به اون مانع ذهنی غلبه کردم و شروع کردم به گوش دادن پادکستهای انسانک .. گرچه حسرتم بیشتر شد که ای کاش تو زمان خودش گوش میدادم اما همین هم بهتر از هیچیه .. توضیحات این اپیزود با خود اپیزود کمی متفاوت و ظاهرا مربوط به اپیزود بعدی ه .. گفتم شاید نیاز باشه مجدد چک کنید .. برای کسایی که حتما بعد از من هم از این مسیر خواهند گذشت ..

  پاسخ
 2. شیوا مافی مرادی
  شیوا مافی مرادی گفته:

  ممنون از موضوع جذابی که مطرح کردید. اما بغرنج تر از عادت و روزمرگی، عدم اگاهی از عادت، و بغرنج تر از اون اگاهی از عادت و ترجیح خوگرفتگی به عادت های رنج افرین به تغییر رویه هست. اکثرا ما ادم ها حاضر نیستیم جور دیگه ای فکر، رفتار و زندگی کنیم. اصلا حالشو نداریم. بماند که خیلی ها از عادت و روزمرگی استقبال می کنن و گاها بار ارزشی بهش می دن. و دیگران رو هم از تغییر و قصد داشتن بر حذر می دارن. براستی چرا برخی از ما، اگر نگم اکثر ماها می ترسیم از حوزه امن عادتمون خارج شیم و دنیا رو از منظر دیگری بنگریم؟

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *